School
The aim of the school is to introduce some of the currently most active research topics of the subject mainly to Iranian algebra community and also to neighboring countries. Some of the central topics that will be discussed during the School by well-known experts are: support varieties and connection to group representations, triangulated categories, categorical and combinatorial aspects of recent generalizations of tilting theory, and model theoretical aspects of representation theory.
Lecturers
- Karin Baur, Universität Graz, Austria
Grassmannian cluster categories - Apostolos Beligiannis, University of Ioannina, Greece
Variations on a theme of Auslander-Tachikawa - Aslak Bakke Buan, Norwegian University of Science and Technology, Norway
Tilting Theory and Generalizations - Eleonore Faber, University of Leeds, United Kingdom
The McKay correspondence and noncommutative desingularizations - Bernhard Keller, University of Paris VII, France
Derived categories and homological invariants - Henning Krause, Bielefeld University, Germany
An introduction to Support Theory - Pierre-Guy Plamondon, Université Paris-Sud XI
, France
Gentle algebras: combinatorial and homological aspects - Mike Prest, University of Manchester, United Kingdom
Definability in module theory - Hugh Thomas, Université du Québec à Montréal, Canada
Lattice theory of torsion classes
Important Date:
Registration Deadline: January 31, 2019 (Bahman 11, 1397). Please note that, as it is mentioned in the CIMPA page of the School, the deadline for applying for CIMPA support is December 16, 2018.
There is no registration fee, but in order to cover common lunches for everyone during the school, a quantity of 100 euro (120 USD) must be paid by all non-funded participants. The fee will be due in time of registration at the first day of School.
It is 2,500,000 Rials for Iranians (1,250,000 Rials for graduate students). The bank receipt of payment is needed for registration.
09:00– 10:00 | Registration |
10:00 – 10:30 | Opening |
10:30 – 11:30 | Variations on a theme of Auslander-Tachikawa I Apostolos Beligiannis |
11:30 – 12:30 | Tilting theory and generalizations I Aslak Bakke Buan |
12:30 – 14:30 | Lunch |
14:30 – 15:30 | Tilting theory and generalizations II Aslak Bakke Buan |
15:30 – 16:00 | Break |
16:00 – 17:00 | An introduction to Support Theory I Henning Krause |
17:00 – 18:00 | Problem Solving |
09:00– 10:00 | Grassmannian cluster categories I Karin Baur |
10:00 – 10:30 | Break |
10:30 – 11:30 | Tilting theory and generalizations III Aslak Bakke Buan |
11:30 – 12:30 | Variations on a theme of Auslander-Tachikawa II Apostolos Beligiannis |
12:30 – 14:30 | Lunch |
14:30 – 15:30 | The McKay correspondence and noncommutative desingularizations I Eleonore Faber |
15:30 – 16:00 | Break |
16:00 – 17:00 | An introduction to Support Theory II Henning Krause |
17:00 – 18:00 | Problem Solving |
09:00 – 10:00 | Variations on a theme of Auslander-Tachikawa III Apostolos Beligiannis | |
10:00 – 10:30 | Break | |
10:30 – 11:30 | Tilting theory and generalizations IV Aslak Bakke Buan | |
11:30 – 12:30 | An introduction to Support Theory III Henning Krause | |
12:30 – 14:30 | Lunch | |
14:30 – 18:00 | Free Afternoon | School Dinner |
09:00 – 10:00 | Grassmannian cluster categories III Karin Baur |
10:00 – 10:30 | Break |
10:30 – 11:30 | The McKay correspondence and noncommutative desingularizations II Eleonore Faber |
11:30 – 12:30 | Variations on a theme of Auslander-Tachikawa IV Apostolos Beligiannis |
12:30 – 14:30 | Lunch |
14:30 – 15:30 | An introduction to Support Theory IV Henning Krause |
15:30 – 16:00 | Break |
16:00 – 17:00 | Derived categories and homological invariants I Bernhard Keller |
17:00 – 18:00 | Problem Solving |
09:00 – 10:00 | Grassmannian cluster categories III Karin Baur |
10:00 – 10:30 | Break |
10:30 – 11:30 | Derived categories and homological invariants II Bernhard Keller |
11:30 – 12:30 | Gentle algebras: combinatorial and homological aspects I Pierre-Guy Plamondon |
12:30 – 14:30 | Lunch |
14:30 – 15:30 | Derived categories and homological invariants III Bernhard Keller |
15:30 – 16:00 | Break |
16:00 – 17:00 | Lattice theory of torsion classes I Hugh Thomas |
17:00 – 18:00 | Problem Solving |
08:45 – 09:30 | History of Isfahan |
09:30 – 18:00 | Free Day (Excursion) |
09:00 – 10:00 | Definability in module theory I Mike Prest |
10:00 – 10:30 | Break |
10:30 – 11:30 | Derived categories and homological invariants IV Bernhard Keller |
11:30 – 12:30 | Gentle algebras: combinatorial and homological aspects II Pierre-Guy Plamondon |
12:30 – 14:30 | Lunch |
14:30 – 15:30 | The McKay correspondence and noncommutative desingularizations III Eleonore Faber |
15:30 – 16:00 | Break |
16:00 – 17:00 | Lattice theory of torsion classes II Hugh Thomas |
17:00 – 18:00 | Problem Solving |
09:00 – 10:00 | Grassmannian cluster categories IV Karin Baur |
10:00 – 10:30 | Break |
10:30 – 11:30 | Definability in module theory II Mike Prest |
11:30 – 12:30 | Gentle algebras: combinatorial and homological aspects III Pierre-Guy Plamondon |
12:30 – 14:30 | Lunch |
14:30 – 15:30 | The McKay correspondence and noncommutative desingularizations IV Eleonore Faber |
15:30 – 16:00 | Break |
16:00 – 17:00 | Lattice theory of torsion classes III Hugh Thomas |
17:00 – 18:00 | Problem Solving |
09:00 – 10:00 | Definability in module theory III Mike Prest |
10:00 – 10:30 | Break |
10:30 – 11:30 | Definability in module theory IV Mike Prest |
11:30 – 12:30 | Gentle algebras: combinatorial and homological aspects IV Pierre-Guy Plamondon |
12:30 – 14:30 | Lunch |
14:30 – 15:30 | Lattice theory of torsion classes IV Hugh Thomas |
15:30 – 16:00 | Break |
16:00 – 17:00 | Problem Solving |
17:00 – 18:00 | Problem Solving |